Co už umím

Informace a jejich zpracování

Vím, co jsou informace, jak informace zpracovat a uložit do souborů, jakým způsobem se soubory ukládají do složek, jak najdu požadovaný soubor či složku v počítači. Umím používat školní Informační systém Edookit, školní e-mail, vytvořit a upravit textový dokument a prezentaci.

Kódování a šifrování informací

Rozeznám kódy kolem nás, které se používají. Vím, co je kódování znaků, rozliším kódování od šifrování. Poznám binární kód, převedu jednociferná a menší dvouciferná čísla do dvojkové soustavy a naopak. Najdu v aplikacích kódy barev, rozliším rastrový a vektorový obrázek.
Práce s daty

Datu můžu přehledně uložit do tabulky nebo sestrojit graf. Graf nemusí být jen sestrojený jen ze statistických dat, ale existují grafové a obrázkové modely.
Na ukládání, třídění a zpracování dat v tabulce v Excelu je třeba ještě zapracovat.

Počítače

Vyznám se v uspořádání souborů a struktuře složek v počítači. Znám princip fungování a služby internetu, princip e-mailu, metody zabezpečení přístupu k datům, role a přístupová práva uživatelů a správců, postup při řešení problémů s digitálním zařízením. Vím, co je digitální stopa.

Modelování pomocí grafů a schémat

Rozliším model a graf, poznám ohodnocený graf. Dovedu najít kostru grafu a minimální cestu. Vyznám se v orientovaném grafu. Vím, že automaty nejsou jen na nápoje, ale je to název pro speciální grafy, grafem se dá vyjádřit i více činností současně.

Scratch

Orientuji se v základních pojmech a prostředí Scratche,  sestavím jednoduché scénáře, které rozpohybují postavy. Rozlišuji různé možnosti spuštění a ukončení projektu, pomocí otázek a odpovědí komunikuji s postavami, pomocí zpráv mohu měnit i scény a vytvářet krátké příběhy.


Úkol

Založ si na svém počítači ve složce Dokumenty svou vlastní složku. Označ ji svým jménem a třídou. Zde budeš ukládat všechny svoje práce.

Do této složky vlož další složku a pojmenuj ji Obrázky. Tady budeš ukládat všechny své stažené obrázky.

A teď ve své složce vytvoř textový dokument, ten označ svým jménem a třídou. Tohle bude tvůj pracovní sešit, který si sám vytvoříš. Do tohoto pracovního sešitu si budeš kopírovat zápisy.

  • Otevři si ve své složce pracovní sešit
  • Na první stránku napiš název Informatika (písmo 72), pod něj 8. ročník (písmo 36).
  • Na další stránku se dostaneš přes klávesy CTRL+ENTER. Zde vložíš obsah
  • Přejdi na další stránku přes klávesy CTRL+ENTER. Zkopíruj tuhle stránku včetně obrázků.
    Co už umím označ jako Nadpis, ostatní jako nadpis 2
  • Vlož čísla stránek
  • Vše ulož, zavři dokument a ulož si pracovní sešit i do školního e-mailu v aplikaci OneDrive.

Ve své složce si vytvoř prezentaci z práce v hodinách informatiky. Tato prezentace bude obsahovat pouze základní informace o učivu.

Postup vytvoření prezentace z hodin informatiky:

  • Ve své složce si otevři nový soubor Prezentace a pojmenuj
  • Na úvodním snímku – "Kliknutím vložíte nadpis" – klikni a napiš nadpis Informatika, "Kliknutím vložíte podnadpis" – klikni a napiš 8. ročník
  • Na panelu otevři kartu "Návrh" a vyber si, jak bude tvá prezentace vypadat
  • Na kartě Přechody si vyber, jakým způsobem se budou snímky měnit
  • Prezentaci ulož a zavři. Vlož si ji i do školního e-mailu v aplikaci OneDrive.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky