Jak pracuje počítač?

Počítač funguje trochu jako člověk. A jak člověk funguje, když chce vyřešit nějaký úkol?
Představ si, že budeš mít hodinu matematiky. Budeš počítat příklady z pracovního sešitu.
1) Vezmeš aktovku, najdeš v ní složku s matematikou, v ní pak pracovní sešit z matematiky.
2) Pracovní sešit vyndáš z aktovky a otevřeš si ho na lavici.
3) Přečteš si zadání příkladu a (na chvilku) si toto zadání pamatuješ (máš ho "ve své hlavě").
4) Vypočítáš příklad (pracuje tvůj mozek) a zapíšeš jeho řešení do pracovního sešitu.
5) Uložíš pracovní sešit s vyřešeným příkladem zpět do aktovky. Abys ho příště rychle našel, dáš ho do složky, kde máš ostatní učebnice a sešity na matematiku.

Pokud bychom podobný úkol dělali na počítači, pracovali bychom podobně: 

1) Dokumenty, takzvané datové soubory, máme uloženy na disku počítače (disk si můžeme představit jako aktovku). Soubory máme také pro přehlednost ve složkách

2) Najdeme zadaný datový soubor a (poklepáním) ho otevřeme do programu, který s ním umí pracovat. 

3) Nyní máme otevřený dokument, vidíme jeho obsah. 

4) Můžeme do něho psát, kreslit, počítat, podle toho zda se jedná o text, obrázek nebo matematický příklad. 

5) Při práci má počítač vše (podobně jako člověk) v dočasné, takzvané operační paměti. Ta si po vypnutí programu nic nepamatuje... Proto musíme upravený nebo nově vytvořený dokument uložit na disk.

Cílem naší práce jsou naše dokumenty, přesněji datové soubory. Datové soubory jsou například: texty, obrázky, písničky, videa, webové stránky, a mnoho dalších typů dokumentů...
Na počítači (tabletu, mobilu) využíváme programy (aplikace). Programů jsou dnes v počítači stovky. Většinu doby jsou uloženy na disku počítače.
Soubory uložené na disku na něm zůstávají, i když je zařízení vypnuté.
Programy uložené na disku neběží (nepracují). Odborněji řečeno: nejsou spuštěné. Čekají, až je poklepáním myší či klepnutím prstem spustíme. Spuštěné programy běží, pracují, něco dělají. V době, kdy program pracuje, se nachází v operační paměti.

Spuštění programu znamená jeho načtení z disku do operační paměti a procesoru.

Dříve bylo spouštění programů vidět mnohem lépe, než dnes. Spuštění programu trvalo klidně půl minuty, každý věděl, že se v počítači něco děje. Dnes se programy spouští během okamžiku, někdy vlastně téměř hned. Mnoho lidí si proto jejich spouštění vůbec neuvědomuje. 

Spuštěný program se také označuje jako běžící program nebo spuštěná (běžící) aplikace. Jak poznáme, které programy jsou právě spuštěné a které ne?

V počítači se systémem Microsoft Windows je to dobře vidět - spuštěný program běží ve svém okně a jeho tlačítko na hlavním panelu je modře podtržené.

Mezi spuštěnými (běžícími) programy se můžeme přepínat.
V počítači se systémem Microsoft Windows stačí klepnout kamkoliv do okna běžícího programu nebo klepnout na jeho tlačítko na hlavním panelu. 

Pro přepínání mezi běžícími programy, tedy mezi okny spuštěných aplikací, můžeme také použít tlačítka Minimalizovat a Maximalizovat (v pravém horním rohu).

Na tabletu nebo na mobilu to většinou vůbec nepoznáme. Můžeme si jenom "vyrolovat" běžící aplikace.

Na tabletu nebo na mobilu většinou znovu vybereme aplikaci, do které se chceme přepnout. Můžeme také použít tlačítko pro výběr běžící aplikace (pokud je k dispozici).

Běžící program můžeme ukončit.

V počítači se systémem Microsoft Windows stačí klepnout na tlačítko Zavřít vpravo nahoře na jeho okně.

Na tabletu nebo na mobilu se aplikace většinou vůbec neukončují. Běží stále na pozadí naší práce a operační systém mobilu si s nimi nějak poradí.

Změní-li se obsah otevřeného dokumentu (v paměti počítače), při zavření okna programu (nebo dokumentu) se zobrazí dialogové okno. Tvůrci programu samozřejmě znají princip práce počítače a varují nás, že změny provedené od posledního uložení souboru na disk nebudou uloženy (zachovány), tj. přijdeme o část své práce. Vždy tedy je třeba klepnout na tlačítko Uložit. Pokud zamýšlíme odmítnutí všech změn od posledního uložení zvolí se tlačítko Neukládat. Volba Storno zavře toto okno a nechá program spuštěný a dokument v něm stále otevřený.

Program obsahuje nástroje pro naši práci. Pomocí těchto nástrojů vytváříme své dokumenty.
Programy (aplikace), si můžeme rozdělit do tří skupin:
1. Programy, které žádné dokumenty nevytvářejí ani nečtou,  nepotřebují
je - Kalkulačka, Stopky, jednoduché hry...
2. Programy, které dokumenty pouze čtou (otevírají) - prohlížeč webových stránek (například Google Chrome, Microsoft Edge a další).
3. Programy, které dokumenty vytvářejí. A také ukládají, buď na disk počítače nebo do cloudu.

Dokumenty obsahují texty, obrázky, hudbu, video atd. Nedají se spustit. Dokument je vždy otevřen v programu, který s ním umí pracovat. Spuštěné programy (a v nich otevřené dokumenty) se nacházejí v operační paměti počítače.
Název dokumentu a program, ve kterém je otevřen - obojí (téměř) vždy vidíme na titulku okna.
V tomto okně běží program Malování a v něm je otevřen dokument s názvem poč
ítač.jpg.

Z principu práce počítače (pracujeme v operační paměti díky procesoru, dokumenty ukládáme na disky) plyne existence a obsah nabídky Soubor. Tuto nabídku proto najdeme v každém programu, pomocí kterého něco vytváříme.


Dokumenty jsou texty, obrázky, webové stránky, tabulky, hudba a video. Obsahují tedy písmena, barevné body, čísla... Nemohou nic dělat, stránka písmen sama nic nedělá. Programy naopak obsahují pokyny pro procesor, jsou to nástroje pro naši práci (nebo pro ničení naší práce - viry). Programy a dokumenty se obecně označují výrazem soubory. Vše, co je uloženo na disku počítače jsou tedy soubory.

Princip práce počítače:
1. Nejdříve spustíme program, pomocí kterého chceme pracovat. Načte se z disku do operační paměti.
2. Do spuštěného programu otevřeme dokument, který chceme číst nebo upravovat, nebo založíme nový dokument. V operační paměti počítače.
3. Dokument čteme (webovou stránku, hudbu, video), nebo měníme (text, obrázek...). Program pracuje v operační paměti.
4. Pokud jsme dokument změnili, musíme ho uložit na disk. (Webovou stránku neměníme, jen čteme, nemusíme ji proto ukládat.)
5. Program ukončíme. Vyhodí se z operační paměti a dále není spuštěn, neběží.


Programy jsou nástroje pro naši práci, pomocí nich prohlížíme, vytváříme nebo upravujeme dokumenty (například: MS Word, Malování, Počasí...). Dokumenty vytváříme nebo jen zobrazujeme pomocí programů. Programy a dokumenty se obecně označují výrazem soubory. Vše, co je uloženo na disku počítače jsou tedy soubory. Jestliže se podíváme v programu Průzkumník na disk počítače, najdeme tam tisíce souborů. Dokumenty většinou vidíme, programy se před námi "skrývají". Nepotřebujeme je přímo vidět, stačí vědět, jak se spustí, znát, kde najdeme dlaždici nebo ikonu (zástupce) k jejich spuštění. Složky jsou "krabice" na (naše) soubory uložené na discích počítače. Jejich procházení zahájíme klepnutím na program Průzkumník. Ve složce mohou být soubory a další (pod)složky. Díky tomu vzniká struktura složek. Místu, kde se soubor na nějakém disku a v nějaké složce nachází, se říká cesta k souboru.

Na disku svého počítače máme připravené složky určené pro ukládání našich dokumentů.
Systém MS Windows 10 pro nás připraví složku Tento počítač a v ní složky: 3D
objekty, Dokumenty, Hudba, Obrázky, Stažené soubory a Videa. Plocha (Desktop) je také složka, její obsah vidíme na ploše počítače (přesněji ploše systému Windows 10). Na lokálním (svém) počítači je praktické využívat systémem připravené složky. Ve školní síti mohou být pravidla pro ukládání souborů jiná. Různé programy jsou nastaveny tak, aby nám nabízely výše uvedené složky (Dokumenty...) jako výchozí místo pro ukládání našich dat, našich dokumentů. Složku Stažené soubory zase používají webové prohlížeče k ukládání souborů, které stahujeme z webu přes Internet. My si samozřejmě můžeme vytvořit své vlastní složky pro pořádek ve svých souborech.
Dobře vymyšlená a využívaná struktura našich složek nám ušetří hodně času při hledání souborů.

Mezi základní operace patří zejména:

Kopírování objektů přetažením myší - v rámci jednoho disku se přesunují, v rámci různých disků se kopírují. Vždy se kopírují s Ctrl, vždy se přesunují s Shift.
Výběr více objektů - vedle sebe: Shift, různě od sebe: Ctrl. vše: Ctrl+A.
Různá zobrazení objektů - Ctrl + kolečko na myši.
Různá řazení objektů ve složce
Mazání souborů probíhá ve většině systémů ve dvou krocích: 1. Odstraníme (smažeme) soubor. Ten se však neodstraní úplně, pouze se přesune do Koše. Přesněji: do složky s názvem Koš, která je samozřejmě na disku počítače.
2. Vysypeme Koš. Tím soubory v něm obsažené opravdu zmizí a uvolní místo na disku.

Dokud Koš nevysypeme, tak můžeme jeho obsah obnovit. Obnovené soubory se objeví na svém původním místě.

Odstranit objekty je možné min. 4 způsoby:
              - klávesou Delete
              - přetažením do Koše
              - v místní nabídce volbou Odstranit
              - klepnutím na tlačítko Odstranit.


18. úkol
Do pracovního sešitu zkopíruj nadpis a texty mezi čarami.

Podívej se na další příběhy Kuby, jeho sestry Lindy a jejich kamarád a rádce Marwina.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky