Kde je problém?

Při práci s daty se dostaneš každou chvíli před otázky, na něž se budeš snažit hledat odpovědi. Dokážeš vyhledat chyby pokusu o řešení problému. Pokusíš se ovšem i o vlastní řešení pro nalezení cíle, který může mít různou podobu. Umíš sestavit tabulku, sestrojit graf, ale tabulky nabízí ještě další možnosti a funkce. Něco už znáš a s dalšími se seznámíš.
Tak se do toho pusť! A můžeš začít bludištěm.

Datík dostal za domácí úkol napsat krátký referát o počasí. Prohlížel si tedy údaje týkající se teplot za jednotlivé měsíce v první polovině roku 2017. V tabulce ale našel chybu. Najdeš jí také?

Musíš se umět orientovat v tabulce i grafu, ale zároveň nesmíš zapomenout číst. Někdy se můžeš setkat s tím, že graf a tabulka se liší. Přitom ale údaje jsou správné, mají sice něco společného, ale tabulka nepatří ke grafu. Pomoz Datíkovi a vysvětli mu, proč se data o webových prohlížečích liší.


  Vzorce a funkce
Tabulkový editor slouží především k vytváření tabulek a k práci s daty. Mezi úkony, které můžeme s daty provádět, patří také výpočty. Ty můžeme provádět pomocí vzorců nebo pomocí funkcí. Hlavním rozdílem mezi vzorcem a funkcí je ten, že vzorec si vytváříme sami, zatímco funkce bývá zpravidla předem připravená.
Vzorce používáme většinou pro sčítání, odčítání, násobení a dělení dat v buňkách. Vzorec vždy začíná znaménkem =, po kterém následují operátory výpočtů +, -, *, / a číselné hodnoty.
Funkce je vždy tvořena názvem a argumenty funkce. Např. pokud máme funkci SUMA, která nám sčítá hodnoty, její tvar může vypadat např. takto: =SUMA(C3:C8).
Dojde tedy k součtu všech hodnot zapsaných v buňkách C3 až C8.


Procvičování s Bobrem

Hromadné zpracování dat

Sada úloh v TABULKOVÉM PROCESORU nebo DATABÁZI na orientaci v tabulce a adresách buněk, dotazování nebo filtrování dat, sestavení vzorce pro automatický výpočet.

Copied from:Informatika s Bobříkem
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky