Kde je více?
Jestliže umíš dělat evidenci dat tak, aby se v ní kdokoli vyznal, můžeš to zdánlivě stačit ke spokojenosti. Vždy však nadejde dříve nebo později čas, kdy se budeš chtít daty pochlubit před někým jiným. Data můžete prezentovat ostatním různým způsobem (např. v textech, v tabulkách, v grafech atd.). Často se také staneš příjemcem dat od jiných v různých podobách. Ale různé podoby prezentace dat mohou představovat tutéž skutečnost. K popisu dat budeši používat i grafy. A zase pomůže s některými činnostmi robot Datík. Takže žádný strach, nudit se nebudeš!
Datík přes noc zpracovával a ukládal data, která získal ve škole, do své pozitronové neurální sítě.
Datík se ale zapomněl v noci připnout do zásuvky a při přechodu na
rezervní zdroj se mu při tvorbě výstupního grafu neuložily popisky dat.
Pomoz Datíkovi tyto popisky dat doplnit. Zkontroluj, jak se vybíjely Datíkovy baterie.
Datík je zase ve škole. Tentokrát si neví rady, jak propojit tabulku s grafem. Poradíš si s jeho rozvrhem hodin!
Tabulky a grafy
Data mohou být prezentovaná v různých podobách:
- texty, čísla, hodnoty, měny, zkratky, barvy, obrázky.
Přehledný a jednoduchý způsob, jak evidovat data, je tabulkové a grafické zobrazení - grafem. Tuto možnost vytváření tabulek a grafů nám poskytují tabulkové programy.
Graf je vlastně obrázek, který se používá ke grafickému znázornění dat. Díky tomu mohou být data lépe pochopitelná a přehledně znázorněná. Je ale potřebné vybrat ke znázornění správný typ grafu. Základ grafu tvoří vodorovná osa x a svislá osa y. Data, která se zobrazují v grafu, jsou vkládána z datové řady, což je vlastně řádek nebo sloupec čísel.
A zase tabulky!
Podíváme se znovu na grafy, jak vybrat správný typ grafu, uspořádat data do grafu, jeho popisky.
Po práci trochu hraní. Pojď si zahrát pexeso! Toto pexeso je jiné, než to běžné. Nehledáš stejné obrázky, ale tabulky a grafy, co k sobě patří.
S tabulkami a grafy už umíš pracovat. Teď můžeš zkusit, jak jsi na tom s odhady. Výsečový (kruhový) graf se používá tam, kde je třeba názorně vidět podíl jednotlivých událostí. Výseče jsou části kruhu, čím větší úhel, tím větší část. Většinou se udává v procentach. Takže 50 % je polovina kruhu, 25 % čtvrtina, 10 % desetina kruhu. Jak si poradíš s odhady prodeje?
Procvičování s Bobrem
V této sadě jsou úlohy řazeny jinak než v ostatních - podle použitých datových struktur. Nejprve jsou na řadě úlohy se SEZNAMY, poté úlohy s TABULKAMI, pak s GRAFY. Kapitolu zakončují úlohy o POROVNÁNÍ dat v tabulkách a grafech a o datové struktuře ZÁSOBNÍK.
Copied from:Informatika s Bobříkem