Modely kolem nás

Tohle znám. To je model atomu.
Ale něco ta
m chybí. Umíš model doplnit?

Určitě znáš i z jiných předmětů různá schémata, obrázky, přehledy. To všechno jsou obrázkové modely. Slouží k přehlednému znázornění nějakého problému. Na účelu, ke kterému má model sloužit, závisí i jeho přesnost a podrobnost.


Obrázkový model
Reálné situace či jevy kolem nás občas potřebujeme znázornit někomu jinému či je  vysvětlit. Pro tyto účely si vytváříme modely.
Ty se mezi sebou liší v podrobnostech a přesnosti. Některé věci zanedbáváme, protože pro dané vysvětlení nejsou důležité.


Některé modely ale vytváříme podle předem daných pravidel.
Například notový zápis má určitá pravidla.

Když se dobře podíváš, poznáš, že na všech obrázcích je zápis stejné písničky.
Z polohy not se dá odvodit různá výše tónu a z jejich podoby různá délka. Zápis se může lišit tím, že použijeme jinou tóninu nebo změníme takt. Při hře na dětské hudební nástroje s barevným označením tónů může být zápis tomuto přizpůsobený a zjednodušený.

Před sebou máš plánek zoologické zahrady. Jsou tam vyznačené cesty, přibližné umístění zvířat a dalších atrakcí.
Můžeme pomocí něj hledat různé cesty z jednoho místa na další místo.
Jakou má takové schéma v porovnání s reálnou situací praktickou nevýhodu?
Většinou nám pro plánování trasy nestačí jen informace, zda tam cesta je. Zajímá nás také, jak je ta cesta dlouhá nebo jak dlouho se po ní jde nebo jede.

Mnohem více informací nám může poskytnout mapa.
Ze zeměpisné mapy určíme pomocí měřítka vzdálenosti, vrstevnice naznačují stoupání a klesání, barvy popisují krajinné prvky. Na turistické mapě najdeme i další informace o zobrazené oblasti. Naopak letecká mapa dává reálný pohled na krajinu, ale mnohé informace jsou skryté. 
Mapa je model, který pomocí grafických prvků kóduje informace z reálného světa.

S modely obrázkovými i prostorovými se setkáváme všude kolem nás. Pro děti to jsou hračky (autíčka, vláčky, panenky, stavebnice...), dospělí využívají modely ve svých profesích. Filmoví a divadelní herci by se neobešli bez kulis. Architekti projekt nakreslí a pak vytvoří pro lepší ilustraci jeho prostorový model. Lékaři používají rentgenové snímky, záznamy ultrazvukového vyšetření, protézy. Také v dalších profesích najdeš modely. I kalendář nebo diář, který používají snad všichni, je v podstatě model. Modely jsou všude kolem nás.


Model

Model je znázornění něčeho obvykle reálného, ale může být vytvořen právě třeba při vynalézání něčeho nového. Model může být hmatatelný, ale často je v digitální podobě. Aby mohl model pomoct vyřešit problém, musí být vhodný a obsahovat potřebné a důležité prvky.


Procvičování s Bobrem

Kódování informací

V této sadě úloh se kódují SITUACE, např. souřadnice, poloha objektů, a informace obsažené např. v hudbě či komunikaci. Žák má za úkol taková data dekódovat.

Copied from:Informatika s Bobříkem

             Úkol
Do pracovního sešitu zapiš nadpis Modely kolem nás (Nadpis 1), zkopíruj texty mezi čarami, názvy Obrázkový model a Model označ jako Nadpis 2, ostatní text Normální.
Do prezentace na nový snímek zapiš napis a řeš Bobří úlohy na modelování z pracovního listu.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky