Příprava prezentace

Prezentace
můžeme rozdělit na dva základní typy:

  • ty, které slouží jako doprovod k mluvenému projevu
  • a ty, které slouží jako zdroj informací samy o sobě. Nejčastěji to bývají prezentace obsahující velké množství fotografií. Neplatí pro ně tolik pravidel, jako pro ty prvně zmíněné

Prezentace je ideálním způsobem předání informací, protože:

  • Přehledné snímky je možné vytvořit jednoduše díky přednastaveným funkcím
  • Není těžké dosáhnout vizuální atraktivity
  • Je možné sloučit jednotlivé formáty dat do jednoho souboru
  • Posluchače mohou zaujmout různá schémata, grafy a diagramy, které lze vytvořit v rámci jedné aplikace
  • Prezentace může obsahovat např. videa a zvuky, které byste do textových dokumentů vkládali jen s obtížemi
  • Základní vlastností prezentací je jejich dynamičnost a efekty přechodů, těžko dosažitelné jinými způsoby
  • Slouží také jako pomůcka pro orientaci přednášejícího

Než začneš tvořit prezentaci  je třeba rozmyslet si několik věcí, a to:

  • Co vše musíš v prezentaci obsáhnout?
  • Kolik času máteš na prezentování?
  • Jaká je cílová skupina posluchačů?

Téma je vhodné rozdělit na co nejvíce oddílů, spoustě lidí vyhovuje vypsat si je na papírky a dle libosti je měnit či s nimi pohybovat. Každé myšlence by měl být věnován samostatný snímek. Začít klidně můžeš také rovnou v PowerPointu, rovnou vkládat nové snímky, například pouze s nadpisy (v prostředí PowerPointu s nimi přirozeně také jde pohybovat) a prezentaci si rozvrhni takto:
Je třeba se rozhodnout, jaké pořadí snímků bude pro danou prezentaci vhodné, většinou bývá nejlepší začít obecnějším úvodem a pokračovat detailnějšími informacemi, pokud možno v logickém pořadí. Na začátku prezentace typicky obsahuje i osnovu pro lepší orientaci posluchačů v obsahu.

V závěru shrň ta nejdůležitější sdělení. Na úplném konci nemusíš vkládat snímek s nápisem "Děkuji za pozornost", působí to jako klišé. Posluchačům stačí poděkovat ústně. Pokud jsi nečerpal znalosti pouze z vlastní zásoby, je vhodnější ukončit prezentaci snímkem s použitými zdroji.
Na ty jsi neměl zapomenout nikdy.

Obecně platí, že je lepší skončit o pár minut dříve, než přetahovat a ubírat tím čas někomu jinému. Proto, pokud je prezentace až moc dlouhá a bojíš se, že ji nestihneš celou odprezentovat, zvaž zobecnění méně důležitých částí, anebo některé z nich rovnou vypusť. Také nezapomeň na časovou rezervu pro dotazy posluchačů. Raději se vyhni situaci, kdy vyprší časový limit v nejpodstatnější části a zbytek stihneš sotva proklikat!

Prezentace může být buď určena lidem s podobnými znalostmi, nebo laikům. I tomu je potřeba přizpůsobit obsah. Kolegové programátoři ocení technické detaily o vašem programu, například strukturu a použité technologie, zatímco prezentace o témže programu pro koncového zákazníka bude spíše obsahovat informace o uživatelském prostředí, ovládání a klíčových funkcích. Zde samozřejmě hodně záleží na dotyčném tématu. S ohledem na posluchače je třeba také volit slovní zásobu a použité odborné termíny. Pokud divák prezentaci nerozumí, brzy ztratí zájem a jeho pozornost si zpět získáš už jen těžko.

Základní pravidla prezentace

Snímky v prezentaci slouží jako osnova jak pro přednášejícího, tak pro posluchače. Mělo by se na nich vyskytovat jen minimum textu, nepoužívej stále dokola tatáž slova, která pak již nejsou nezbytná k pochopení významu a pouze zabírají místo. Důraz by se měl klást hlavně na stručnost a přehlednost.
Pokud máš k dispozici další monitor, můžeš si s pomocí poznámek přidat do prezentace i další texty, které posluchači neuvidí.

Většina uživatelů se snaží dodržovat pravidlo 5x5, tedy pět řádků s pěti slovy, maximum je 7x7, kdy už prezentace začíná vypadat spíše jako textový dokument. V takovém případě nebude z dálky malý text ani vidět. Pokud chceš v daném oddílu obsáhnout hodně informací, doporučuji je rozdělit mezi více snímků, sdělit je posluchačům ústně, pokud jsou snadno zapamatovatelné, nebo používat spíše grafy, obrázky a tabulky.

Snaž se také umístit text na stránku tak, aby kolem nebylo moc nevyužitého prostoru, na druhou stranu není nutné volný prostor vyplňovat nadbytečnými kliparty.

Na přiložených obrázcích si můžete všimnout, že lépe vypadá snímek s optimálně vyplněným prostorem. 

Přestože je text značně redukovaný, snímek je přehlednější:


Špatně navržená varianta by vypadala takto:

I když to není vždy možné, je ideální určit si některá pravidla pro celou prezentaci, například že každá odrážka bude začínat malým/velkým písmenem, bude/nebude obsahovat slovesa (většinou je dobré psát pouze hesla, nikoliv věty).

Písmo v prezentaci by mělo mít velikost alespoň 24, ideálně ale ještě větší, aby bylo snadno čitelné z větší vzdálenosti. Pokud se text velikosti 24 na stránku nevejde, zvaž, jestli by ho nešlo trochu zkrátit nebo nahradit např. názorným obrázkem.

Font vhodný pro prezentace je bezpatkový, jednoduchý a snadno čitelný, například Arial nebo Calibri. Nestřídej více fontů! Jediná výjimka je použití lehce odlišných fontů pro nadpisy a odrážky. Pokud chceš některé slovo zvýraznit, rozhodně jej nepodtrhávejte, to působí rušivě. Lépe poslouží tučné písmo nebo kurzíva.

Barvu písma se snaž volit tak, aby byl text v kontrastu s pozadím.
Nemusí to nutně být kombinace modrá-žlutá, která bývá doporučována jako jedna z
nejkontrastnějších, ale zelené písmo na tyrkysovém podkladu dobrou službu neprokáže. Dej také pozor na fakt, že některá zařízení mají tendenci barvy zkreslovat, nejčastěji mění červenou na hnědou, proto se červený text na černém pozadí nemusí úplně vyplatit.


Jak správně vytvořit prezentaci?
Návod najdeš v přiloženém souboru.

Na závěr několik rad, jak prezentovat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky